2018.05.03 :: Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 97. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Bytomiu

Świętując rocznicę uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz wybuchu III powstania śląskiego jesteśmy dumni z dokonań naszych przodków. Oddając im hołd i część pamiętamy o trudnych chwilach w historii naszego kraju i regionu, które przezwyciężyliśmy dzięki wspólnej walce o dobro naszej Ojczyzny – mówił Damian Bartyla, prezydent Bytomia podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

Obchody 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 97. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy przy ul. Piekarskiej. Po niej przedstawiciele władz miasta, radni Rady Miejskiej oraz przedstawiciele służb mundurowych, a także mieszkańcy Bytomia wzięli udział w oficjalnych uroczystościach pod pomnikiem „Wolności” przy ul. Piłsudskiego. Honorową asystę wojskową podczas obchodów Święta Konstytucji 3 Maja pełnił 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu.

W dziejach każdego kraju nie brakuje wydarzeń, które zmieniły bieg jego historii. W Polsce z pewnością należą do nich uchwalenie Konstytucji 3 Maja i wybuch III powstania śląskiego. Warto dodać, że uchwalenie w 1791 roku Konstytucji 3 Maja dało Polakom nadzieję na utrzymanie niepodległości, zaś wybuch III powstania śląskiego w 1921 roku znacząco przyczynił się do powrotu części Górnego Śląska do macierzy.

Idee twórców Konstytucji 3 Maja przetrwały do dziś, tak samo jak pamięć o tych, którzy przelewali krew w jej obronie – mówił podczas czwartkowych obchodów 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja Damian Bartyla, prezydent Bytomia. Chwała także powstańcom śląskim, którzy 97 lat temu upomnieli się zbrojnie o naszą godność. Wasz wielki wysiłek zbrojny i wola walki odmieniły losy tego regionu – dodał prezydent Bartyla.

Przypomnijmy, że uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza, nowożytna konstytucja w Europie, a druga, po amerykańskiej na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed upadkiem.

Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy. Dla Polaków, którzy wierzyli, że ojczyzna ponownie się odrodzi, przełomową datą był 11 listopada 1918 roku, który obchodzimy jako Narodowe Święto Niepodległości. Odrodzona Rzeczpospolita Polska musiała jednak walczyć o swoje granice, nie tylko z głównym wrogiem na wschodzie - Rosją Radziecką, ale również w Wielkopolsce z Niemcami i na południu - z Czechosłowacją.

Na ten okres przypadają powstania śląskie w latach 1919 – 1921, a szczególnie to najważniejsze w 1921 roku, które było ostatnim zrywem Polaków dążących do przyłączenia Górnego Śląska do macierzy. W walce o przyłączenie Śląska ważne miejsce odegrał Bytom, gdzie w nieistniejącym już hotelu „Lomnitz” znajdował się Polski Komisariat Plebiscytowy, który działał tutaj od 12 lutego 1920 roku. To właśnie tam przygotowywano akcję propagandową, w trakcie której prowadzono zbiórki pieniężne, organizowano wiece i komitety pomocy oraz drukowano tysiące broszurek, plakatów, wizytówek, znaczków i ulotek, aby przekonać mieszkańców Górnego Śląska do głosowania za przynależnością do Polski. Kręcono nawet filmy propagandowe oraz wydawano płyty z pieśniami patriotycznymi, jak również odnoszono się do kwestii regionalnych, socjalnych, religijnych i historycznych.

W hotelu „Lomnitz” zapadały również kluczowe decyzje dotyczące rozpoczęcia działań zbrojnych w ramach III powstania śląskiego, którego sukces niewątpliwie przyczynił się w 1922 roku do powrotu części Górnego Śląska do Polski.

źródło: http://www.bytom.pl/majowe-swietowanie-bytomiu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz