2018.03.14 :: Jerzego Miliana (*1935 +2018)

Dzisiaj o godz. 12:00 na Cmentarzu Komunalnym w Katowicach pożegnaliśmy naszego Brata Honorowego Jerzego Miliana. Jurek z Bytomskim Bractwem był związany od samego początku, od kiedy reaktywowano nasze Bractwo. Czynnie uczestniczył w zawodach strzeleckich organizowanych przez Bractwo. W 1989-tym roku w trakcie Gali Jubileuszowej 15-lecia Orkiestry Rozrywkowej Polskiego Radia i Telewizji, której był dyrektorem – ówczesny Hetman Bractwa Ireneusz Dobrowolski i Kanclerz Bractwa Tomasz Jaxa-Mokulski odznaczyli Jurka Krzyrzem Honorowym Bractwa Kurkowego Grodu Bytomskiego.

1986.09.20 :: Zawody strzeleckie o Puchar Kanclerza Pieczęci Bractwa Kurkowego

Jerzy Milian urodził się w 1935 r. w Poznaniu, tam też skończył szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Pierwszy zespół założył już jako szesnastolatek. Na początku 1956 r. Krzysztof Komeda zaprosił go do swego sekstetu, pierwszego w Polsce zespołu jazzu nowoczesnego. Podczas debiutu Milian grał na instrumencie pożyczonym od człowieka, któremu w zamian za przysługę zobowiązany był wybudować kurnik. - Maksymalista życiowy. Ten to właśnie "program maksimum", konsekwentnie przez Krzysztofa realizowany, zrobił ze mnie wibrafonistę. On mnie odkrył. On mnie na początku "ulepił" - wspominał muzyk w 2008 r.

1989.02.21 :: 15 lat Orkiestry Rozrywkowej PRiTV pod dyrekcją Jerzego Miliana

Po rozpadzie sekstetu Milian grał w zespołach Andrzeja Kurylewicza, Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego i Wojciecha Karolaka, prowadził też własne trio. Jego talent doceniło już w 1965 r. belgijskie radio BRT. Milian pisał i aranżował także dla orkiestry Gustava Broma, Studia Jazzowego Polskiego Radia czy big-bandu NDR w Hamburgu. W 1973 r. założył Orkiestrę Rozrywkową PRiTV w Katowicach, szefował jej do 1991 r.

Następne lata to okres popadania twórczości Miliana w zapomnienie. Sytuacja zmieniła się dopiero w nowym wieku. Najpierw undergroundowa wytwórnia Obuh Records przypomniała na winylu nagrania z lat 60. i 70. Płyta rozeszła się w mig. Szefowi Obuha udało się namówić artystę na pierwsze od lat nagrania - tak wyszła, również na szybko wyprzedanym winylu, płyta "Milianalia".

(fot. arch. PAP/Marek Karewicz)

W tym samym czasie duet Skalpel podbił Europę reinterpretacją klasycznych płyt z serii "Polish Jazz". Młodzi słuchacze, zaciekawieni oryginałami, szybko odkrywali, że autorem dźwięków wibrafonowych jest właśnie Milian. Wynikiem coraz większej popularności muzyki Miliana wśród młodej publiczności był koncert Tribute to Jerzy Milian, który odbył się w 2014 r. na prezentującym muzykę alternatywną Off Festivalu. Zagrał wtedy powołany przez Bernarda Maseli zespół złożony z czterech wibrafonów.

W środowy wieczór 7-go marca 2018-go roku odszedł od nas na Wieczną Wartę nasz Brat Jurek.

Cześć jego pamięci !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz