2018.03.01 :: Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

1 marca po raz ósmy obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", ustanowiony w rocznicę zamordowania przez komunistów w więzieniu na Rakowieckiej siedmiu członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - ppłk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Adama Lazarowicza, mjr. Mieczysława Kawalca, kpt. Józefa Batorego, por. Franciszka Błażeja, por. Karola Chmiela oraz kpt. Józefa Rzepki.

Żołnierze V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej

Święto „Żołnierzy Wyklętych” upamiętnia wszystkich żołnierzy niepodległościowego i antykomunistycznego podziemia. Zostało uchwalone w 2011 r., jednak inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął jeszcze śp. prof. Lech Kaczyński.

W preambule do ustawy o Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" czytamy:

"W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..."

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Bytomiu rozpoczęły się w kościele Świętego Krzyża od Mszy, którą poprzedził programu artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 33.

W drugiej części uroczystości pod pomnikiem Ofiar Tragedii Górnośląskiej przemawiał prezydent miasta Damian Bartyla. – Przez lata prawdę o żołnierzach wyklętych fałszowano. Jeżeli o nich mówiono, to w kontekście negatywnym – jako zdrajcach, bandytach, zaplutych karłach reakcji. Skutecznie starano się przez dziesięciolecia wymazywać z pamięci i świadomości Polaków prawdę o tych wspaniałych bohaterach. Na szczęście te czasy mamy już za sobą – mówił. O bohaterach antykomunistycznego podziemia powiedział, że mieli siłę, odwagę i determinację, by walczyć o wolną, demokratyczną Polskę, mimo wielu przeciwności. Mimo zdrady, mimo terroru.

Bractwo Kurkowe Grodu Bytomskiego w uroczystościach wystawiło swój poczet sztandarowy w składzie Mirosław-Strachota-Gorzycki, Andrzej Sikora i Artur Koleba.

Prezydent dziękował też za udział w różnych spotkaniach i wydarzeniach upamiętniających żołnierzy niezłomnych. Uroczystości pod pomnikiem zwieńczył apel pamięci i salwa honorowa. Obecni byli żołnierze 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu i orkiestra wojskowa.

źródło (tekst i zdjęcia): http://gliwice.gosc.pl

_____________________________

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz